Konferencja „Kobieca strona windykacji”

26 września 2024 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Golden Solutions „Kobieca strona windykacji”, podczas której adwokat Kinga Tabor-Kłopotowska poprowadzi debatę „Trendy w zarządzaniu wierzytelnościami”. Wśród panelistów znajdą się: Emilia Niesterowicz-Panek (Santander), Monika Biała (sędzia Sądu Rejonowego we Wrocławiu), Borys Sadowski (GEKKO Collections), Rafał Wąsowski (Intrum).

👩‍💻 Czy kobiety mają lepsze predyspozycje od mężczyzn do windykacji polubownej ?
👩‍💻 Empatia w biznesie: pusty slogan czy zyskowna przewaga?
👩‍💻 ESG – na czym polega zrównoważony rozwój biznesu i kogo dotyczy
👩‍💻 Czy w windykacji płeć ma znaczenie? Stereotypy, a rzeczywistość
👩‍💻 Żeby się chciało chcieć – jak budować i pielęgnować zaangażowanie w Zespołach Windykacyjnych- case study Provident Polska SA
👩‍💻 Czy restrukturyzacja lub upadłość kontrahenta oznaczają, że nie odzyskasz swoich pieniędzy?
👩‍💻 Kontrakty międzynarodowe – jak się do nich odpowiednio przygotować i jak dochodzić swoich praw, czyli windykacja międzynarodowa okiem ekspertek

KONFERENCJA KOBIECA STRONA WINDYKACJI -26 września 2024, BŁĘDY I PORAŻKI W WINDYKACJI 2024, 27 września 2024 Warszawa – Golden Solutions

BROSZURA

GiP z nagrodami w XXII Rankingu Kancelarii Prawnych Rzeczpospolitej

W XXII rankingu Kancelarii Prawnych Rzeczpospolitej Gardocki i Partnerzy zdobyła 3 wyróżnienia dla kancelarii oraz 3 wyróżnienia indywidualne dla dr hab. Sylwestra Gardockiego w następujących dziedzinach:

🏆 Nieruchomości
🏆 Prawo budowlane
🏆 Prawo bankowe i finansowe

Kancelarię podczas uroczystej Gali RP reprezentowały radczynie prawne: Iwona Smolak oraz Anita Turek.

https://rankingi.rp.pl/rankingkancelarii/2024

 

Fundusz Sprawiedliwości bis? Miliardy złotych ze spółek na obronę ludności i nie tylko

ORLEN, TVP, PKO BP czy PZU zrzucą się na budowę schronów, system wczesnego ostrzegania czy też zapewnienie poszkodowanym i ewakuowanym opieki medycznej, psychologicznej i prawnej. Rząd planuje powołać do życia Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Największe koncerny z udziałem państwa będą musiały wpłacać grube miliardy złotych. Proponowane przepisy są nieostre. Eksperci ostrzegają, że może to być kolejny Fundusz Sprawiedliwości.

Powołanie do życia Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej przewiduje projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe przepisy mają pomóc w razie klęski żywiołowej, stanu nadzwyczajnego czy wojny. Nikt nie ma wątpliwości, że ustawa jest bardzo potrzebna. Pojawiają się jednak obawy, czy nowy fundusz nie posłuży przypadkiem do wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek na inne cele, niż te związane z ochroną ludności.  W przeszłości nie raz do tego dochodziło.

TVP, ORLEN i PKO BP zrzucą się na schrony i alarmy
Zgodnie z art. 117 projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa będą zobowiązane do przeznaczania co najmniej 3 proc. wydatków inwestycyjnych za rok poprzedni na inwestycje związane z zapewnieniem realizacji zadań ochrony ludności.  Listę tego rodzaju spółek ma zawierać rozporządzenie prezesa Rady Ministrów wydane na podstawie art. 31 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Jest ich ok. 30, wśród nich:  ORLEN, PGNiG, LOT, TVP, PZU, TVP czy PKO BP. Ale to tak naprawdę od woli premiera będzie zależało, która spółka zapłaci daninę.

O jakie inwestycje i zadania chodzi?

Projekt mówi m.in o.: organizowaniu szkoleń i ćwiczeń organów ochrony ludności i podmiotów ochrony ludności. Pieniądze z funduszu mają być też przeznaczone na informowanie obywateli o zasadach zabezpieczenia przed zagrożeniem i jak mają postępować w sytuacjach zagrożenia, a także na planowanie i przygotowanie miejsc doraźnego schronienia oraz budowli ochronnych, czy też na  zapewnienie i tworzenie rezerw materiałowych i finansowych, służących wykonywaniu zadań ochrony ludności. Za środki z funduszu ma być również prowadzona wymiana i analiza informacji, pochodząca m.in. z systemów wykrywania zagrożeń oraz wsparcie dla podmiotów realizujących pomoc humanitarną i doraźną, a nawet grzebanie zmarłych. Lista zadań jest bardzo długa. Pytanie, czy oby na pewno jest wystarczająco precyzyjna ?

Będzie Fundusz Sprawiedliwości bis?

Do tej pory z różnego rodzaju funduszami do zadań specjalnych bywało różnie. Pieniądze często były wydawane niekoniecznie na cel, w jakim je powołano. Najświeższym przykładem jest Fundusz Sprawiedliwości, który prowadził minister sprawiedliwości. Środki zgromadzone na nim miały pomóc ofiarom przestępstw. Okazało się, że służyły nie tylko do tego. Dlatego powstanie kolejnego funduszu, na który będą trafiać miliardy złotych, budzi poważne obawy, czy przypadkiem nie dojdzie do powtórki z historii. Na co tak naprawdę pójdą miliardy złotych ze spółek państwowych? Czy oby na pewno na ochronę w razie wojny?

Zdaniem Iwony Smolak, radcy prawnego, partnera w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, nie można zapominać o obecnej sytuacji geopolitycznej. – W obliczu wojny w Ukrainie oraz zaczepnych działań na granicy z Białorusią bezpieczeństwo państwa staje się sprawą priorytetową i tego typu przepisy, pomimo iż mogą się wydawać kontrowersyjne, to nie będą z całą pewnością tak bardzo oprotestowane, jakby to działo się w warunkach pełnego pokoju. Naturalnie nasuwa się pytanie, w jaki sposób środki te będą trafiać faktycznie na potrzeby ochrony ludności. W jaki sposób zabezpieczyć i uszczelnić system, żeby nie dochodziło do sytuacji, w których pieniądze są przeznaczane niezgodnie z celem – komentuje na portalu prawo.pl.

Webinarium Gardocki Cup of Law & Business we współpracy ze Związkiem Polskiego Leasingu – część 3

20 czerwca 2024 r. odbyło się trzecie z cyklu „Gardocki Cup of Law & Business” webinarium zorganizowane wspólnie przez kancelarię Gardocki i Partnerzy oraz Związek Polskiego Leasingu.

Temat trzecich warsztatów to: „Przewłaszczenie na zabezpieczenie w kontekście upadłości i restrukturyzacji”:

✅ Przewłaszczenie na zabezpieczenie a upadłość dłużnika:

  • instytucja przewłaszczenia na zabezpieczenie
  • masa upadłości w postępowaniu upadłościowym
  • instytucja wyłączenia z masy upadłości
  • wpływ ogłoszenia upadłości przewłaszczającego/dłużnika na umowę przewłaszczenia, na zabezpieczenie ruchomości
  • skuteczność umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie ruchomości w stosunku do masy upadłości
  • wyłączenie z masy upadłości ruchomości stanowiącej przedmiot umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie.

✅ Przewłaszczenie na zabezpieczenie a restrukturyzacja dłużnika:

  • wpływ restrukturyzacji na umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie
  • skuteczność przewłaszczenia na zabezpieczenie w przypadku otwarcia restrukturyzacji wobec przewłaszczającego.

Webinarium prowadzili: radca prawny, doradca restrukturyzacyjny Piotr Glonek oraz adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Korzeniowski.

Temat kolejnego webinarium to:

  • „Realizacja zastawu rejestrowego w praktyce, kiedy się opłaca?”

Kwestie pracownicze są elementem strategii ESG

ESG to jest nowy standard (paradygmat) spojrzenia na prowadzenie biznesu. Ambicje i plany przewidują, aby Europa stała się do 2050 roku kontynentem neutralnym klimatycznie, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. Celem trwających zmian jest budowa społecznej gospodarki, która pozostanie konkurencyjna na rynku globalnym, a wzrost gospodarczy zostanie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni na portalu prawo.pl

ESG Environmental, Social and Corporate, czyli w języku polskim: Środowisko, Społeczeństwo i Ład Korporacyjny, można określić jako pewne nowe spojrzenie na zarządzanie w aspektach środowiskowych, społecznych, korporacyjnych, a także w obszarach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Unia Europejska jest również w trakcie przyjmowania przepisów w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw – co w praktyce ma oznaczać implementację do unijnego systemu prawnego standardów dotyczących poszanowania praw człowieka przez przedsiębiorstwa.

Obszary ESG

ESG składa się z trzech głównych obszarów działania: Środowisko, Społeczeństwo i Ład Korporacyjny. Są to kluczowe kryteria, na które powinno zwracać szczególną uwagę każde przedsiębiorstwo, które dąży do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Co więcej, są to obszary, na które szczególną uwagę zwracają inwestorzy oraz społeczeństwo mając na uwadze zasadę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.

Kwestie społeczne, w tym kwestie pracownicze, są istotnym elementem strategii ESG. Oczywistym jest, że kapitał ludzki stanowi kluczowe ogniwo w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Z tego też powodu konieczne jest wdrożenie takich zasad, polityk i strategii, żeby zapewnić odpowiednie warunki dla pracowników ich rozwoju, w oparciu o odpowiedzialne zarządzanie.

Wsparcie pracowników powinno być ważnym elementem działalności biznesowej w przedsiębiorstwie, które wdraża zasady zrównoważonego rozwoju z zakresu ESG.

Patrząc na strategię ESG, z punktu widzenia pracowniczego, w głównej mierze należy się skupić na obszarze społecznym, a także ładu korporacyjnego.

ESG a kwestie pracownicze

Wśród czynników społecznych oraz ładu korporacyjnego można wyszczególnić wiele kwestii pracowniczych.

W grupie czynników ESG, które dotyczą pracowników, można wyróżnić między innymi:

  • odpowiednie traktowanie pracowników;
    zapewnienie benefitów;
  • zapewnienie właściwych bezpiecznych i zdrowych warunków pracy;
  • wdrożenie odpowiedniej polityki różnorodności i równości;
    zasad takiego samego wynagradzania za taką samą prace bez różnic, na płeć, wyznanie, pochodzenie itp.;
  • zaangażowanie pracowników w rozwój przedsiębiorstwa;
  • inwestowanie w szkolenia i rozwój pracowników, oferowanie programów mentoringowych;
  • tworzenie programów wsparcia zdrowia psychicznego, elastyczne godziny pracy, umożliwianie świadczenia pracy w formie zdalnej;
  • włączanie pracowników w procesy decyzyjne , regularne badania satysfakcji pracowników.

Powyższy katalog jest przykładowym zbiorem czynności, jakie może wykonać pracodawca, który chce w swoim przedsiębiorstwie stosować zasady ESG. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty i pracodawca ma dowolność w kreowaniu polityki pracowniczej w przedsiębiorstwie, która będzie zgodna z zasadami strategii ESG.

Omawiając powyższe zagadnienia z perspektywy stricte pracowniczej, należy wskazać, iż zbiór standardów, które mieszczą się w paradygmacie ESG jest bardzo obiecujący dla pracownika, jeżeli chodzi o relację pracodawca-pracownik.

Pracownik elementem stanowiącym o rozwoju przedsiębiorstwa

Przede wszystkim pracownik ma być jednym z elementów, który stanowi o rozwoju przedsiębiorstwa. Pracodawca nie tylko powinien zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki do pracy i rozwoju, ale także zaprosić do współzarządzania przedsiębiorstwem – np. w ramach konsultacji pracowniczych. Rola pracownika w tworzeniu strategii ESG jest bardzo duża. Pracownicy poprzez swoje zaangażowanie sprawiają, że polityka przedsiębiorstwa przystosowana do standardów ESG będzie bardziej wiarygodna, autentyczna i spójna.

Strategia ESG promuje pracowników i ich potencjał. Truizmem jest stwierdzenie, że pracownik jest najlepszą wizytówką każdej organizacji. Niemniej jednak nie sposób nie zauważyć, że bardzo często można spotkać się z myśleniem pracodawcy o pracowniku jako o koszcie, a nie inwestycji. Strategia ESG stoi w zdecydowanej opozycji do takiego myślenia.

Zaangażowanie pracownika w procesy decyzyjne, a także inwestowanie w pracowników, ich rozwój  i traktowanie ich jako inwestycji i kapitału, jest niezwykle istotne w perspektywicznym myśleniu o rozwoju firmy.

Wdrożenie strategii ESG zmierza do promowania wśród pracowników różnorodności i równości. Taka polityka sprawia, że w miejscu pracy tworzy się środowisko, w którym z zasady pracownicy traktowani są z szacunkiem i doceniani za swój wkład dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Obecny rynek pracy na przestrzeni lat znacznie ewoluował. Szczególnie młode pokolenie pracowników zwraca szczególną uwagę na kwestie związane z prowadzoną  przez pracodawcę strategią i polityką. Pracownicy chcą być współodpowiedzialni za rozwój firmy w której pracują. Poczucie pracownika, że jest częścią ważnego projektu sprawia, że praca nie jest tylko obowiązkiem, ale czymś ważniejszym. Internalizacja przez pracownika reguł panujących w miejscu pracy jest z korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Webinarium Gardocki Cup of Law & Business we współpracy ze Związkiem Polskiego Leasingu – część 2

4 czerwca 2024 r. odbyło się drugie z cyklu „Gardocki Cup of Law & Business” webinarium zorganizowane wspólnie przez kancelarię Gardocki i Partnerzy oraz Związek Polskiego Leasingu.

Temat drugich warsztatów to: „Wpływ upadłości i restrukturyzacji na postępowania cywilne i egzekucyjne”:

✅ Skutki ogłoszenia upadłości i otwarcia restrukturyzacji dla postępowań sądowych toczących się z powództwa Dłużnika lub przeciwko Dłużnikowi

✅ Dopuszczalność wszczynania nowych postępowań sądowych po otwarciu restrukturyzacji wobec Dłużnika

✅ Wpływ upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych na postępowania egzekucyjne

Webinarium prowadzili: radca prawny, doradca restrukturyzacyjny Piotr Glonek oraz adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Korzeniowski.

Tematy kolejnych webinariów to:

  • „Przewłaszczenie na zabezpieczenie w kontekście upadłości i restrukturyzacji”
  • „Realizacja zastawu rejestrowego w praktyce, kiedy się opłaca?”