Webinarium „O nowej metodzie kradzieży aut z Polski na „wypożyczalnie”

2022-03-18


Zespół prawników Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni oraz eksperci Gardocki SA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przeprowadzili w ostatnich kilku tygodniach w ramach projektu Gardocki Digital 360 cykl wirtualnych spotkań z branżą leasingową pn. „Webinarium o nowej metodzie kradzieży aut z Polski na wypożyczalnie”.

Spotkania w ramach webinarium zgromadziły niemal 500 uczestników z kilkunastu wiodących spółek leasingowych w Polsce. W spotkaniach on-line uczestniczyli menedżerowie i eksperci z obszarów zarządzania ryzykiem, compliance, operacji i sprzedaży.
Prezentacje zostały przygotowane przez prawników i menedżerów Kancelarii na podstawie wiedzy i doświadczeń gromadzonych w Polsce i zagranicą w trakcie prowadzenia spraw zgłaszanych przez naszych Partnerów z branży leasingowej.

Tematami prezentacji były następujące zagadnienia:
• Skala zjawiska na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy,
• Mechanizmy i sposoby działania podmiotów i osób zaangażowanych w proceder,
• Udział zagranicznych wypożyczalni: komu i dlaczego to się opłaca,
• Ocena zjawiska i spostrzeżenia zagranicznych organów ścigania (Francja, Hiszpania),
• Możliwe scenariusze postępowania z pojazdami,
• Ryzyka dla spółki leasingowej,
• Nasze rekomendacje, czyli jak działać, by minimalizować ryzyka.
Impulsem do przygotowania i przeprowadzenia webinariów był obserwowany w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ponad 30-krotny wzrost liczby zgłaszanych do nas tego typu spraw. Trudno ocenić czy jest to rzeczywista skala zjawiska bowiem proceder może trwać bez wiedzy leasingodawcy czy korzystającego w Polsce tak długo jak nie dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa z użyciem wyprowadzonego z kraju pojazdu.
Opisywana metoda polega na wykorzystaniu w Polsce wysokiej zdolności kredytowej leasingobiorcy do uzyskania finansowania na samochód o znacznej wartości, często auta o sportowej charakterystyce, następnie wyprowadzeniu go do kraju w Europie Zachodniej i wstawieniu do „wypożyczalni”. Zagraniczne podmioty oferujące takie samochody to nierzadko firmy o wątpliwej reputacji, działające tylko w mediach społecznościowych, nie gwarantujące bezpiecznego korzystania z samochodu.
Używanie aut będących własnością polskich spółek leasingowych poza granicami kraju w ramach – w tym przypadku - francuskich wypożyczalni przez nieznane i nieodpowiednie osoby trzecie, bez zgody i wiedzy spółek leasingowych i bez odpowiedniego zabezpieczenia umownego to zjawisko, które niesie za sobą realne ryzyko utraty przedmiotu finansowania. Istnieją też ryzyka ponoszenia strat związanych z przywróceniem pojazdu do użytkowania czy chociażby kosztów odzyskania z policyjnych parkingów.
Duże zainteresowanie naszymi webinariami wskazuje na to, jak istotne jest podejmowanie adekwatnych działań, które będą minimalizowały to ryzyko i chroniły w ten sposób kapitał spółki leasingowej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za poświęcony czas i tak liczny i aktywny udział w webinarium.

Obraz12.jpg

Powrót do listy

Umów wirtualną wizytę !